tymiánový sirup

Tymiánový sirup, úžasný lék proti kašli

Vlhký kašel, ten dokáže člověka pořádně potrápit. Tymiánový sirup Vám však pomůže. Myslím, že většina z nás, když nás začne trápit vlhký kašel, utíká do lékárny a koupí si nějaký ten sirup proti kašli (není asi třeba jmenovat jaký, každý má nějaký svůj oblíbený nebo paní lékárnice ráda poradí).

Proč však běžet do lékárny, když nikam nemusíte? Udělejte si sirup doma sami, je to snadné, ušetříte minimálně 80 korun a navíc do sebe nebudete dávat žádnou zbytečnou chemii.

Tymiánový sirup je výborný proti vlhkému kašli, kdy se potřebujete zbavit hustého hlenu. Je účinný a navíc, děti jej pro jeho sladkou chuť mají rády a nebudou Vám jej prskat, jako to mnohdy dělají u sirupů z lékárny.

tymiánový sirup

Tymián je jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik, je výborným desinfekčním prostředkem při nemocech z nachlazení, při zánětech dýchacích cest a působí léčivě při astmatu, bronchitidě a usnadňuje vykašlávání.

Velkou výhodou je i to, že sušený tymián se prodává i jako koření, takže jej seženete i v obchodě, pokud ten čerstvý nemáte na zahrádce nebo je zrovna zimní období.

Jak vyrobit tymiánový sirup

Budeme potřebovat:

  • hrnek vody (2–2,5 dcl)
  • hrnek cukru (třtinový nebo bílý)
  • hrst čerstvého tymiánu (i se stonky) nebo cca 10 g sušeného (ne drceného) tymiánu

Do kastrůlku dáme vodu a cukr, přivedeme k varu a cca 20 minut svaříme v cukerný roztok.

Potom přidáme tymián a povaříme ještě 2 minuty. Následně odstavíme a necháme louhovat.

Záleží na tom, jak rychle sirup potřebujeme k užití. Pokud jej děláte ve chvíli, kdy někoho z Vás trápí kašel, tak můžete po chvíli trochu odebrat a již užívat.

Jinak necháme přes noc (nebo klidně i 24 hodin) louhovat, tymiánový sirup má potom úžasnou sílu a chuť.

Potom stačí už jen přes plátýnko či hustý cedník procedit a co nejvíce bylinky vymačkat.

Slijeme do vyvařené skleničky a zavíčkujeme.

Skladování a dávkování tymiánového sirupu

Dětem dávkujeme cca 3-5 lžiček (čajových) za den, dospělým 3-5 lžic (polévkových).

Uchováváme v ledničce, vydrží dlouho, několik týdnů či měsíců, v podstatě do doby, než jej spotřebujeme.

 

Tymiánový sirup můžete i obměnit či vylepšit

Místo bílého cukru klidně přidejte cukr třtinový. Můžete také z části nahradit i medem, ale med nevařte nikdy na více jak 60° C, zničili byste všechny drahocenné látky. Med přidáváme až před přecezením, zahřejeme jen mírně, přidáme med, a když se rozpustí, tak hned přecedíme.

Je také možné přidat třeba javorový sirup či další bylinku, kterou chcete podpořit vyléčení toho, co Vás právě trápí.

Pokud Vás trápí suchý kašel, doporučuji přidat ještě květy slézu (ze zahrádky či lékárny), bylinky dávkujeme v poměru 1:1.

Dobrá rada na závěr

Vyzkoušejte, to je ta nejlepší rada, jakou Vám u tohoto receptu můžu dát.

Asi víte, kolik stojí sirup proti kašli v lékárně. Já už jsem tedy docela dlouho žádný nekupovala, ale mám pocit, že je to tak kolem stokoruny. Tenhle recept je doslova za pár korun, přitom vyrobený doma, s láskou a bez zbytečné chemie, která Vám spíše ublíží, než pomůže.

Přeji Vám, ať Vám chutná a hlavně pomůže. Mě i dětem chutná báječně, děti jej chtějí i ve chvíli, kdy je žádný kašel netrápí 🙂

Máte i Vy nějaký osvědčený recept na kašel? Klidně se podělte v komentářích.

Báječné dny a hodně zdraví Vám všem přeji.

Petra

PS: A pokud ještě nemáte můj kalendář sběru bylinek a chcete vědět, kdy je ten nejlepší čas sbírat kterou bylinku, tak si tento kalendář sběru bylinek stáhněte zdarma: TADY

About The Author

Petra Harazímová

Mou vášní je předávat Vám jednoduché a osvědčené návody, jak se vyhnout chemickému koktejlu, který dnes obsahuje komerčně vyráběná kosmetika a místo doplňků stravy a různých preparátů využívat léčivou a blahodárnou sílu bylinek. Můj příběh si přečtěte zde >>

Napište komentář

* Povinné údaje