svatojánský olej

Svatojánský olej/Třezalkový olej – lék na bolavé klouby a svaly

Svatojánský olej je úžasný lék z přírody. Pokud Vás taky někdy bolí svaly, šlachy nebo klouby a nechcete sahat po chemicky vyrobených lécích či přípravcích, tak mám pro Vás jednoduché domácí řešení. Které si uděláte snadno doma a budete mít další přírodní lék do Vaší domácí lékárny.

Ovšem tento lék bude vyroben Vámi, s láskou, s krásnou energií a z darů naší přírody. Svatojánský olej nebo-li třezalkový olej je používám již dlouhá staletí a je to osvědčená receptura. Přitom na výrobu velmi jednoduchá.

Budete potřebovat jen:

  • třezalku tečkovanou – používají se jen květy a poupata
  • kvalitní za studena lisovaný olej, výběr je na Vás, já používám nejčastěji slunečnicový a olivový

Svatojánský olej – postup výroby:

Jak si svatojánský olej vyrobit Vám ukážu krok po kroku ve videu.

Svatojánský olej/třezalkový olej – časté dotazy:

Často se ptáte na tyto dotazy, proto na ně preventivně odpovídám 🙂

Jak poznám třezalku tečkovanou?

svatojánský olej

svatojánský olej – třezalka tečkovaná

Poznáte ji docela snadno, podívejte se na video a fotografii, ať víte, jak vypadají květy a celá rostlina. Když utrhnete kvítek a otočíte jej, zespodu má na okvětním plátku černé nebo tmavě šedé tečky, jsou malinké, ale jsou tam 🙂

No a pokud kvítek rozemnete mezi prsty, obarví se Vám prsty do červena nebo tmavě fialova. Ukazuji také ve videu. Takto máte jistotu, že jde o třezalku a můžete sbírat.

Kdy třezalku tečkovanou sbírat?

Třezalka kvete cca od června po celé léto. Často se stane, že na louce ji pokosí a ona potom v červenci a v srpnu znovu vyroste. Můžete tedy sbírat v průběhu léta kdykoli. Největší sílu má prý právě kolem svátku sv. Jana, tedy 24. června.

Ale pokud jste to nestihli, klidně si ji nasbírejte kdykoli během léta, určitě bude mít pořád dost léčivých účinků 🙂

Sbíráme kvetoucí nať, ideálně dopoledne, kdy už oschla rosa a květy jsou suché. V den sběru by mělo být slunečno, nikdy ne po dešti.

Jaké oleje použít na svatojánský olej?

Rozhodně doporučuji za studena lisovaný olej, ideálně v BIO kvalitě. Budete si tohoto oleje dělat jen trochu, řekněme pár deci, takže by to nemělo zruinovat Vaši peněženku, i když tyto oleje jsou dražší.

Já používám slunečnicový – je to u nás pěstovaný olej, což preferuji. Ale k bylinkám používám často i olivový olej a i z něj si vždy určitou část svatojánského oleje vyrobím. Ale klidně použijte olej jiný, dle Vašeho výběru či intuice. Je fajn použít oleje, které jsou stabilní a na slunci se příliš nekazí.

Co vše svatojánský olej léčí?

Jak už jsem psala výše, je výborným pomocníkem při bolestech kloubů, svalů a šlach. Stačí rozetřít či lépe jemně namasírovat bolavé místo a nechat působit. Můžete opakovat několikrát za den a určitě se dostaví úleva. Mám osobně vyzkoušené na bolesti zad, bolavé koleno, nataženou šlachu a vždy fungoval skvěle.

Mám také dobrou zkušenost při použití na povrchová poranění, hojení odřenin, modřin a dalších nedostatků na kůži.

Dá se prý použít i při hemeroidech pro natření bolavých míst, ale osobní zkušenost nemám, takže nezaručuji, jen doporučuji 🙂

Vozím jej také s sebou na letní akce a výlety. Krásně dokáže vyléčit pokožku spálenou od slunce, stačí jen potřít a nechat mu nějaký čas na působení, tohle mám také vyzkoušeno a můžu jen doporučit.

Třezalkový (svatojánský) olej je fotosenzitivní, nemělo by se po jeho natření chodit na sluníčko, aby nevyvolal fotosenzitivní reakci, takže pozor na to. Já s tím ale problém nemám, vyzkoušela jsem a v pohodě, ale každý reagujeme jinak, tak na to buďte opatrní, zvláště u dětí a citlivých jedinců.

Je doporučován i na akné, hojení jizev, proti striím apod., ale osobně jsem nevyzkoušela, tak pokud máte zkušenost, klidně napište do komentářů.

Jak svatojánský olej skladovat?

Doporučuji nechat působit min. 4 týdny, ale klidně i déle. Potom slít a pořádně vymačkat květy. Uchovávat nejlépe v tmavých lahvičkách. Já dávám do malých lahviček, abych mohla vozit s sebou a rozdávat 🙂

Uchování v menších lahvičkách je i hodně praktické. Super jsou lahvičky s kapátkem či pipetou, ale nejsou nutností.

Oleje mají rády tmu a spíše chladněji. Takže já uchovávám ve spíži, kde je chladno a tma. A doporučuji to i Vám.

Olej vydrží prý až 2 roky a zachová si své vlastnosti. Já jej spotřebovávám během roku a v létě si vždy vyrobím nový,takže vím, že min. rok vydrží určitě.

Napadá Vás ještě nějaký další dotaz? Napište mi do komentářů, ráda Vám odpovím.

Krásné dny a využívejte sílu bylinek 🙂

Petra

 

PS: A pokud ještě nemáte můj kalendář sběru bylinek, tak si jej stáhněte zdarma na Váš e-mail: TADY

About The Author

Petra Harazímová

Mou vášní je předávat Vám jednoduché a osvědčené návody, jak se vyhnout chemickému koktejlu, který dnes obsahuje komerčně vyráběná kosmetika a místo doplňků stravy a různých preparátů využívat léčivou a blahodárnou sílu bylinek. Můj příběh si přečtěte zde >>

Napište komentář

* Povinné údaje