slunečnice roční

Slunečnice roční

Slunečnice roční je vysoká (až 2,5 metru) jednoletá rostlina, ze které je využíváno semeno, ale i květ. Je to krásná, vznešená květina, která se otáčí za sluncem a na polích i zahradách vypadá nádherně, lahodí našemu oku a navíc z ní můžeme získat spoustu cenných látek.

Celá rostlina je drsně chlupatá, má velké široce vejčité listy. Žluté květy rostou na vrcholku a mají průměr 20–30 cm.

Už kdysi dávno byla slunečnice užívána k zevnímu léčení válečných zranění, díky jejím hojivým látkám, které velmi dobře působí při kožních obtížích.

Slunečnice je symbolem léta, krásy a inspirovala nejednoho umělce k namalování krásných obrazů, složení melodické písničky apod. Slunečnice je pro mě zkrátka taková královna naší zahrady.

Latinský název: Helianthus annuus

 

Léčivé účinky slunečnice

Květ slunečnice snižuje horečku a pocení, zlepšuje trávení a také jaterní činnost.

Slunečnicová semínka (při dávkování 2–4 čajových lžiček) zvyšují ostrost vidění. Jsou často používána do pečiva, jsou oblíbenou pochoutkou lidí i zvířat.

Olej má protisklerotické účinky a je vhodným přípravkem pro výrobu krémů, mastí, bylinkových olejíčků apod.

Výskyt slunečnice

Slunečnice roční, obrázek

Slunečnice roční

Slunečnice je olejnatá rostlina, která je u nás běžně pěstovaná na polích a v zahradách. Jen zcela výjimečně zplaňuje. Naše pole a zahrádky rozzáří její žluté květy většinou v období od července (srpna) až do října.

Slunečnice není nijak náročná na pěstování. Daří se jí v hlinitopísčité půdě, která je dobře zásobena živinami a především vyžaduje sluníčko. Semena slunečnice vysévám přímo na záhon (duben, květen), ideálně minimálně 20 cm od sebe a je dobré, aby byly v závětří, aby mladé rostliny neponičil vítr. Můžete jim také udělat oporu, aby byly stabilní.

Co sbíráme u slunečnice

Předmětem sběru slunečnice roční je především semeno. Semena jsou využívána k výrobě jedlého oleje (Oleum helianthi).

Ne tak často jsou využívány i květy (Flos helianthi), což je škoda a doporučuji i květy začít naplno využívat.

Co v sobě slunečnice ukrývá

Semena obsahují cca 45 % oleje, bílkoviny, steroly, glyceridy, organické kyseliny (vinná, citrónová a chlorogenová), fosfolipidy a další látky.

Ve svých okvětních lístcích obsahuje flavonoid quercimeritrin, kumarinové glykosidy, triterpenové saponiny, karotenoidy, antokyany, třísloviny, cholin, betain, hořký helianthin a minerální látky.

Samotný slunečnicový olej je hodnotný díky tomu, že obsahuje vysoký podíl nenasycených mastných kyselin, zvláště linolenové a olejové.

Využití slunečnice

Slunečnici můžete doma využít např. takto:

  • Slunečnicová tinktura – kterou připravíme z 1 dílu slunečnice na 10 dílů alkoholu a macerujeme několik týdnů. Podává se 2-4 x denně (20–40 kapek). Tinkturu můžeme využít i tak, že na 1 díl eukalyptového oleje přidáme 4 díly tinktury z květů slunečnice. Dokonale smícháme a protřepeme. Používáme proti skleróze a při podpoře vykašlávání vdávkování 3 x denně cca 20–25 kapek.
  • Tinktura (extrakt) z okvětních lístků slunečnice: Přípravek snižuje horečku a stimuluje jaterní činnost. Dávkování: 3x denně 20 kapek do vody či čaje. Vhodné i pro děti, těhotné a kojící matky.
  • Sušení slunečnicových květů – květy (okvětní lístky) sušíme v tenké vrstvě na nebarevném papíře; poté se dají použít do čajů (čajových směsí) nebo třeba do koupelových solí apod.
  • Protirevmatické mazání je možné vyrobit tak, že ve chvíli, kdy začínají dozrávat semínka, tak celý úbor rozřízneme na malé kousky a zalijeme denaturovaným lékárenským lihem, který jsme naředili na koncentraci 65 %. Přidáme hrst mýdlových vloček nebo nadrobno pokrájeného mýdla a vše dobře promícháme. Vystavíme na sluníčko na 10 dní a potom přecedíme. (Množství lihu záleží na velikosti slunečnice, cca ½ litru i více). Poté můžeme mazat proti revmatu.
  • Slunečnicový olej je získáván ze semen květů slunečnice. Pokud používáte kvalitní olej, je možné jej využívat k výrobě domácí kosmetiky, při výrobě domácích bylinkových olejíčků, při výrobě mýdel apod.
  • Při kožních potížích je doporučován vynikající léčivý odvar pro obklady a vymývání ran. Stačí k tomu na malé kousky nařezat ½ lžičky květů slunečnice, vsypat je do 1 dl vody a mírně provařit (cca 5 min). Vychladlé použít při obkladech či vymývání ran.
  • Jedlé květy – slunečnici ráda používám i jako ozdobu jídel. Velmi hezky vypadají její okvětní lístky na dezertech, kaších apod.

 

Dobrá rada na závěr

Pokud máte zahradu a slunečnici jste zatím nepěstovali, vyzkoušejte to. Je skutečně nenáročná a zahradu krásně ozdobí. Na podzim ji můžete v plném květu seříznout do vázy, kde vydrží až 14 dní a krásně ozdobí Vaše obydlí. Nebo těsně před plným rozvinutím ji můžete sušit do sušených podzimních vazeb.

Okvětní plátky použijete na čaj, tinkturu či na ozdobení jídel. Semínka můžete sníst nebo si z nich něco dobrého upéct a několik si jich nechat na příští rok, ať si zasejete už svoji vlastní slunečnici.

Pokud chcete vědět o bylinkách více, stáhněte si zdarma Kalendář sběru léčivých rostlin, ať přesně víte, kdy z které bylinky sbírat nať, květy, listy, kůru atd.

Přeji Vám krásné dny, nádherné slunečnici vzdávám hold a budu ráda, když mi napíšete, jak se Vám daří slunečnici pěstovat a co z ní děláte třeba Vy.

 

Petra

About The Author

Petra Harazímová

Mou vášní je předávat Vám jednoduché a osvědčené návody, jak se vyhnout chemickému koktejlu, který dnes obsahuje komerčně vyráběná kosmetika a místo doplňků stravy a různých preparátů využívat léčivou a blahodárnou sílu bylinek. Můj příběh si přečtěte zde >>

Napište komentář

* Povinné údaje