česnek medvědí

Česnek medvědí – místa, kde jej v přírodě najdete a jak jej bezpečně poznáte

Česnek medvědí je velkým hitem posledních let. V dnešním článku Vám chci ukázat, jak česnek medvědí bezpečně v přírodě poznáte a také to, jak najít místa, kde by česnek medvědí mohl růst i ve Vašem okolí.

Česnek medvědí ­– kde jej v přírodě najdete?

V přírodě je možné česnek medvědí poměrně snadné najít, vyskytuje se docela hojně, ale jen na určitých místech. Jak vypadá místo, kde medvědí česnek roste?

Důležité je, aby toto místo splňovalo následující podmínky:

 • listnatý les
 • vlhká humusní půda, ideálně blízko potůčku, říčky či studánky
 • spíše stín a klid

Jak bezpečně rozpoznat česnek medvědí?

Nemusíte se vůbec bát, že si jej spletete, protože stačí jen přičichnout a hned víte, že jde o česnek, jeho vůně je opravdu česneková. Stejné je to i s chutí, zkrátka chutná úžasně po česneku.

Jak přesně vypadá a jak jej bezpečně poznat, to Vám ukážu ve videu, kde o tom všem podrobně nejen povídám, ale také Vám česnek medvědí z blízka ukazuji a identifikuji všechny znaky, podle kterých jej poznáte.

Proč je to česnek medvědí?

Neumím to nijak doložit, takže těžko říct, kde je pravda. Slyšela jsem, že po dlouhém zimním spánku jej hned na jaře konzumují medvědi ve velkém, aby pročistili své střeva od parazitů. Nebo také může být pravda to, že tato bylina Vám dodá medvědí sílu. Obojí účinky jsou pravdivé a mám je sama potvrzené na sobě 🙂

Co česnek medvědí obsahuje?

 • vitamíny A, B a C
 • zinek, hořčík, železo, vápník, jód a další
 • úžasné přírodní antibiotikum a antimykotikum
 • skvěle působí proti bakteriím, plísním a parazitům v našem těle

Jaké má účinky?

 • čistí krev a podporuje srdce
 • detoxikuje játra, ledviny a močový měchýř
 • působí proti bakteriím, plísním a parazitům
 • reguluje krevní tlak
 • působí dobře na imunitu při nachlazení a je také skvělým pomocníkem při jarní chřipce či nachlazení
 • připisují se mu i protirakovinové účinky

Jak česnek medvědí použít + recepty

Použití česneku medvědího je velmi široké, dá se použít v podstatě kdekoli tam, kde běžně přidáváme česnek.

Výborný je z něj i špenát, lahodné polévky, já jej mám ráda i jen tak, přímo v přírodě sním pár lístků; chutná mi i posypaný na chlebu s máslem nebo s nějakou pomazánkou apod.

Recepty, které můžu s česnekem medvědím doporučit a najdete je na mém blogu s podrobným návodem:

Velmi prospěšná je i tinktura z česneku medvědího, o té se určitě ještě rozepíšu v jiném článku. Doporučuji si česnek naložit také do olivového nebo slunečnicového oleje, nechat jej pár týdnů macerovat a potom olej používat např. na zálivku do salátů apod., chuť je výtečná a vůně krásně česneková.

Použití česneku medvědího je hodně široké, ale bohužel – dá se sbírat jen na jaře. Jakmile jde do květu, jeho lístky začnou hnědnout, uvadat a nejsou potom už dobré. U nás (na horách v Jeseníkách) se dají sbírat tak maximálně do půlky května, potom už to není ono.

Uchovat jej pro letní, podzimní a zimní měsíce doporučuji nejlépe ve formě pesta, tinktury nebo naložený v oleji či octu. Sušením ztrácí důležité látky a ani mražení nedoporučuji, jeho chuť potom není moc dobrá.

Raději si udělejte pesto, to chutná skvěle a vydrží rok i více.

Ale dají se sbírat i květy, mají jemnou česnekovou příchuť a můžete je použít také třeba na posypání na chléb a nebo jako ozdobu či jemné dochucení jídla.

Pozor však na to, že česnek medvědí potřebuje vykvést a vysemenit, abychom jej měli k dispozici opět pro další sezónu. Se sběrem květů buďte proto velmi opatrní a trhejte jich jen malinko.

Přeji krásné dny a pokud chcete vědět, kdy a co přesně v přírodě sbírat, aby Vám žádná důležitá bylinka neunikla, stáhněte si zdarma můj Kalendář sběru bylinek.

Petra

 

About The Author

Petra Harazímová

Mou vášní je předávat Vám jednoduché a osvědčené návody, jak se vyhnout chemickému koktejlu, který dnes obsahuje komerčně vyráběná kosmetika a místo doplňků stravy a různých preparátů využívat léčivou a blahodárnou sílu bylinek. Můj příběh si přečtěte zde >>

Napište komentář

* Povinné údaje