bylinkové máslo

Bylinkové máslo, mňam, ochutnejte…

Bylinkové máslo je velmi lahodné a přitom si jej může vyrobit každý sám doma za pár minut. Velkou výhodou je i to, že si můžete udělat bylinkové máslo přesně podle své vlastní chuti.

A to je podle mě úžasné, přeci jen, každému z nás chutná něco trošku jiného.

Co budeme na bylinkové máslo potřebovat:

  • 250 gr másla (ideálně farmářské či jiné kvalitní máslo)
  • velkou hrst bylinek (můžete si přidat více i méně, dle své chuti)
  • na špičku nože soli (ale záleží opět na vaší chuti, zda sůl přidáte nebo ne), doporučuji himalájskou nebo mořskou sůl

Postup výroby bylinkového másla

Na bylinkovém másle není nic složitého, zvládnete jej za pár minut a můžete jeho výrobu svěřit i dětem. Vše názorně ukazuji ve videu, podívejte se:

Důležité je, mít kvalitní máslo, protože chuť bylinkového másla neurčují jen bylinky, ale i máslo samotné. Potom už stačí nechat máslo pár hodin vytažené, aby bylo měkké a přidat na kousky nasekané bylinky, případně trošku soli.

Trvanlivost bylinkového másla záleží na trvanlivosti másla, které jste použili. Důležité je, k výrobě použít suché bylinky, nemyslím tím sušené, ale takové, ve kterých není zbytečná voda.

Některé bylinky nechávám pár hodin proschnout (např. medvědí česnek, který roste u vody a ve stínu) nebo sbírám bylinky za teplého slunečného počasí, aby byly suché a máslo se nekazilo.

Skladovat můžete v ledničce, důležité je dobře uzavřít, aby neunikala vůně bylinek. Nebo můžete zmrazit i na zimní měsíce, není to sice už stejně dobré, jako to čerstvé, ale je to jedna z možností, jak bylinky uchovávat na zimu.

Česnek medvědí je pro mě bylinka, kterou mám do bylinkového másla nejraději, ale dá se použít i pažitka, česnáček, kopřiva, bršlice kozí noha a mnoho dalších bylinek.

Vyzkoušejte i Vy doma udělat si své vlastní bylinkové máslo, ať Vám chutná.

Krásné dny Vám přeje

Petra

PS: Pokud ještě nemáte můj Kalendář sběru bylinek, tak si jej klidně stáhněte. Je to zcela zdarma a budete od teď přesně vědět, kdy jakou bylinku a kterou její část sbírat. Je to pro všechny milovníky bylinek úžasný pomocník, můžu jen doporučit.

 

About The Author

Petra Harazímová

Mou vášní je předávat Vám jednoduché a osvědčené návody, jak se vyhnout chemickému koktejlu, který dnes obsahuje komerčně vyráběná kosmetika a místo doplňků stravy a různých preparátů využívat léčivou a blahodárnou sílu bylinek. Můj příběh si přečtěte zde >>

Napište komentář

* Povinné údaje