bylinková koupel

Bylinková koupel

Myslíte si, že na to, aby si Vaše tělo i duše odpočinuly, potřebujete wellness, lázně či jinou relaxaci? Bylinková koupel u Vás doma Vás zbaví únavy, stresu, krásně Vás naladí a dokonce pomůže dobrému fungování celého Vašeho těla.

Je to jednoduché, voňavé, účinné a zvládnete si ji doma připravit i Vy.

Bylinková koupel je blahodárná pro celé naše tělo. Posílí je, zbaví nemocí, provoní je a navíc zrelaxuje.

Bylinná koupel je vlastně odvar z bylinek, který si připravíte předem sami doma a potom použijete při koupání. Můžete dodat i další přídavky (např. éterické oleje, olivový či mandlový olej, jedlou sodu).

Bylinková koupel je něco, co si můžete dopřát i opakovaně, lze využít jen jednu bylinku nebo si vymyslet svůj vlastní mix, který bude nejlépe vyhovovat právě Vám.

Bylinková koupel, jak si ji dopřát doma

Základní recept je snadný:
1. Cca 2 litry vody dáme do hrnce a ohřejeme na bod varu.
2. Odstavíme a do vřelé vody přidáme bylinky, které jsme si předem nachystali. Jaké bylinky vybrat, to Vám poradím za chvilinku.

Bylinková koupel bylinky

Bylinky na bylinkovou koupel

3. Čerstvých bylinek přidáme cca 2 hrsti, předem si je natrháme či nasekáme na menší kousky, abychom narušili strukturu bylinek a využili maximum účinných látek. Sušených bylinek stačí jedna hrst či 3 lžičky. Můžeme používat jednu bylinku nebo si vytvořit svoji vlastní směs.
4. Je dobré zakrýt hrnec např. pokličkou a nechat vystydnout. Já většinou tento proces udělám ráno (nebo den předem večer) a potom si večer bylinkovou koupel rovnou užiji. Stačí si však udělat výluh jen třeba 15-30 min. předem a můžete jej hned použít. Všeobecně platí, že květy a listy stačí louhovat jen pár hodin, u kořenů je lepší delší doba (klidně přes noc).
5. Jakmile má voda přibližně pokojovou teplotu, můžete výluh scedit a dopřát si bylinkovou koupel.
6. Napustíme si příjemně teplou vodu do vany a přidáme scezený bylinkový výluh.

Bylinková koupel je připravena a potom už jen relaxujeme a odpočíváme. Necháme působit bylinky a jejich účinky i vůni na každou buňku našeho těla.

Jak využít co nejlépe blahodárné účinky bylinkové koupele?

• Bylinkovou koupel si užíváme v klidu, relaxujeme, odpočíváme.
• Bylinkovou koupel (vodu) můžete vmasírovat lehce do pokožky a prokrvit ji tak a také očistit.
• Po aplikaci bylinek tělo neoplachujte, nechte bylinky působit i poté, co z vany vylezete. Stačí se jen osušit a obléci si něco teplého, co Vaše tělo bude dále zahřívat.

Bylinkovou koupel můžete i trochu vylepšit

Chcete-li, aby Vaše tělo krásně vonělo, můžete přidat pár kapek esenciálního oleje (vždy až po vychladnutí vody – v podstatě těsně před aplikací). Esenciální oleje můžete přidávat i pokud máte nějaké zdravotní problémy, podle účinku jednotlivých olejů. U esenciálních olejů je vhodné přidávat do koupele vždy nějaký nosič – např. olivový olej, smetanu, mléko apod.
Pokud chcete Vašemu tělu dopřát speciální péči, např. v létě na vysušenou pokožku, přidejte do bylinkové koupele i olivový olej, stačí pár polévkových lžic přidat přímo do koupele.

Jaké bylinky použít pro bylinkovou koupel

Já doporučuji – levanduli, heřmánek, bez černý, měsíček lékařský, sedmikrásky atd.
Můžete využít jen jednu bylinku nebo si udělat svoji vlastní směs podle toho, co Vám právě nejlépe voní, případně co Vás právě trápí nebo podle toho, co máte doma či v okolí k dispozici.
Rozmarýn – mírní bolesti nohou a nervozitu, duševní napětí
Šalvěj – působí na lepší koncentraci, mírní záněty
Meduňka – uklidní a připraví na kvalitní spánek
Kopřiva – odstraní nečistoty z pleti
Heřmánek – na zahojení ran, při ekzémech
Máta – při dýchacích obtížích
Arnika – hojí výrony, svalové bolesti a revmatismus
Bazalka – na nespavost z nervozity, svalové křeče, nervozitu
Levandule – na poruchy spánku, potíže v přechodu, poruchy krevního oběhu

Dobrá rada na závěr

Čím déle necháte bylinky ve vodě, tím silnější Vaše bylinková koupel bude (proto klidně udělejte výluh večer den předem a sceďte až za cca 24 hodin, těsně před použitím).
• Do koupele použijte vždy celé množství výluhu, je zbytečné jej skladovat, raději si udělejte vždy novou a svěží várku.
• Pokud bude bylinková voda již studená (budete-li louhovat déle), nemusíte výluh ohřívat, raději si napusťte malinko teplejší vodu, ve vaně si vše snadno naředíte na Vámi požadovanou teplotu.
• Bylinky lze používat sušené, ideální je v letních měsících využít čerstvé (u čerstvých bylin je dobré zdvojnásobit jejich dávku). Jsou k sehnání již i sáčky, do kterých bylinky vložíte a tento sáček přímo dáte do teplé vany a bylinky louhujete přímo ve vaně, je to ještě méně pracné a pokud Vám to takto vyhovuje, vyzkoušejte.
• Koupel si naplno užijete jen tehdy, pokud Vás nebude nikdo a nic rušit. Ideálně tedy vypněte telefon, sdělte rodině, že potřebujete chvíli klidu a užijte si to. Já si ráda zapálím k takové koupeli svíčku, vypnu světlo a užívám si klidu a relaxace naplno. Pokud máte náladu, pusťte si potichu i relaxační nebo pro Vás oblíbenou hudbu, ať si koupel užijete naplno.
• Čím déle necháte bylinky na své tělo působit, tím lépe. Teplou vodu si klidně připouštějte a vanu si náležitě užijte.

Rozhodně se vyhněte přidávání pěny, použití komerčně vyrobeného sprchového gelu apod. kosmetiky. Věřte, že bylinky dokáží zázraky a tak nechte působit na své tělo i duši jejich zázračnou sílu přírody.

Bylinková koupel je to, co mám ráda já i naše holčičky, napište nám svůj vlastní recept nebo pocity, které jste měli při koupeli nebo po ní.

Vše o bylinkách, o tom, kdy a co sbírat, najdete v mém Kalendáři léčivých bylinek, stáhněte si jej zdarma, ať víte, kdy z které bylinky sbírat nať, květy, listy, kořeny atd.

Krásný den

Petra

About The Author

Petra Harazímová

Mou vášní je předávat Vám jednoduché a osvědčené návody, jak se vyhnout chemickému koktejlu, který dnes obsahuje komerčně vyráběná kosmetika a místo doplňků stravy a různých preparátů využívat léčivou a blahodárnou sílu bylinek. Můj příběh si přečtěte zde >>

Napište komentář

* Povinné údaje