bez černý

Bez černý

Bez černý je báječná bylinka, která roste skoro všude tam, kam se Vaše oči podívají, dokáže vyléčit mnoho nemocí a připravíte z ní i mnoho dobrot. Ukážu Vám, jak černý bez můžete pro posílení svého zdraví naplno využít i Vy.

Možná také znáte staré přísloví, které je však platné dodnes: „Před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni!“ Už to vypovídá o čarovné síle bezu černého a my dnes společně zjistíme více.

Bez černý je keř (stromek), který dorůstá výšky několika metrů a najdeme jej skutečně téměř všude. Má krásné květenství plné malých bílých kvítků.

Plody jsou bezinky, které mají temně fialovou až červenofialovou barvu.

Léčivé účinky bezu černého

Květ bezu černého je vynikající potupudnou bylinkou a má také močopudné účinky. Příznivě také ovlivňuje cévní stěny. Doporučuji používat při nachlazení a při nemocech cév. Bez dále podporuje vykašlávání,  tvorbu mateřského mléka. Pozitivně ovlivňuje léčení ekzémů atd.

Plody bezu černého jsou využívány při bolestech páteře a kloubů (jsou i protizánětlivé). Mírně snižují krevní tlak a jsou mírně projímavé.

Při revmatických potížích můžeme použít tzv. suché zábaly – do čerstvých listů bezu černého balíme bolestivé klouby.

Latinský název bezu černého

Sambucus nigra

Výskyt bezu

bez černý bylinka

Bez černý

Bez černý je u nás hodně rozšířený, roste u plotů, na okrajích lesů, hájů, remízků, v křovinách a u neošetřovaných plotů. Najdete jej skutečně snad všude po celé naší republice. Chce to se jen při procházce dobře dívat okolo a pozorovat zázraky, které pro nás příroda nachystala.

Na zahradách jej příliš často bohužel nevidíme, i když je to docela škoda, protože se dá velmi dobře uplatnit i jako dřevina – má se vysazovat u domu, protože vysušuje, ale dá se využít např. jako živý plot, vypadá krásně, v době květu nádherně voní a navíc nám ještě dodá léčivé plody. Pokud jej budete chtít na svoji zahrádku vysadit, věřte, že je to nenáročný keř a bude se mu dobře dařit.

Navíc dříve lidé věřili v to, že bez černý přináší štěstí a je úkrytem pro víly, skřítky, anděly a další hodné a mírumilovné osůbky. Škoda, že z našich zahrad téměř vymizel, pokud můžu, přimlouvám se za návrat bezu do našich zahrádek.

Bez černý – co sbíráme

Sbíráme především květ v květnu až červnu, nejlépe kolem poledne (nikdy ne po dešti). Plody pak sbíráme v září a říjnu, jakmile jsou zralé (temně fialově zbarvené). Můžeme sbírat i listí na jaře a kůru po celý rok.

Co v sobě ukrývá

Bez černý plody

Plody bezu černého

Květy obsahují stopy silice, důležité flavonoidy, jako např. rutin, organické kyseliny, třísloviny, sacharidy, aminy, vitamíny A a B. a mnoho dalších pro tělo prospěšných látek. Plody obsahují cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny, pektin, v čerstvém stavu vitamín C, ve slupce a v semenech vitamin A a skupinu vitamínů B: B1, B2, B6, B12 a kyselinu panthotenovou. Listy obsahují pryskyřici, glykosidy, sambunigrin, sambucin a dosti velké množství vápníku.

Bez černý a jeho využití

Z bezu černého si můžete sami doma a snadno vyrobit mnoho dobrého pro Vaše zdraví. Já nejčastěji využívám bez takto:

 • Ráda používám květy bezu při přípravě jídla (zdobení, doladění chutí, smažená květenství – tzv. kosmatice) a také do bylinkové vody k pití. Květy bezu můžete nazdobit (v malém množství) např. chléb s pomazánkou, domácí jogurt apod. Lahodná je bylinková voda, kdy květy bezu zalijeme vodou (můžete přidat javorový sirup, bezový sirup, citrón, limetku, meduňku apod.) a necháme chvíli odstát. Potom v průběhu dne tuto vodu popíjíme, užíváme si její lahodnou chuť i krásnou vůni. Osvěží Vás, podpoří trávení, je mírně močopudná a chutná výborně.
 • Sušení květu bezu černého – sbíráme kolem poledne, ideálně květenství, která nejsou ještě zcela rozvinutá. Pokud jsou již v plném květu, to nejlepší z květů během sušení vypadne, což je škoda. Doporučuji tedy sbírat kvítky ve chvíli, kdy je rozvinuto cca ½ květenství. Sušíme v trsech zavěšené nebo jednotlivá květenství (já na nebarevném papíře rozloženo v tenké vrstvě). Následně uschováme do skleniček do temna. Dá se popíjet bez omezení jako lahodný bylinkový čaj kdykoli. V podzimním a zimním období využívám na čaj při nachlazení, při léčbě dýchacích cest a virozách. Čaj krásně voní, je lahodný a pomůže Vám vyléčit chřipku či nachlazení. Stačí jednu vrchovatou lžičku spařit vodou, nechat pár (10 – 20) minut louhovat pod pokličkou či talířkem, přidat med (citrón) a užít si tuto lahodu.
 • Čaj při nachlazení a kašli – směs 1:1 sušeného květu černého bezu a květu lípy používáme při nachlazení, kašli i astmatu. Zalijeme 1 lžíci sušených bylin horkou vodou, necháme louhovat cca 10 – 20 minut, přidáme med (citrón) a popíjíme ideálně ještě teplé po celý den. Tento čaj s oblibou pijí i moje malé (3 a 6 let) děti.
 • Bezinkový sirup – lahodný, voňavý, chuťově jeden z nejlepších sirupů co znám, vyzkoušejte.
 • Sirup z květů bezu černého – také moc doporučuji, úplně jednoduché zpracování, přitom lahodný a léčivý. Můj recept na bezový sirup máte zde k dispozici.
 • Bezinkový likér - skvělý

  Bezinkový likér

  Bezinkový likér – alkohol vůbec nemusím, v podstatě jej nepiji. Ale když přijde čas na bezinkový likér, jeho výrobě neodolám a v podzimních či zimních večerech, kdy už je pořádná zima a člověk se potřebuje prohřát, dám si šťopičku tohoto léku, nic lahodnějšího snad ani neznám. Můj osvědčený recept na bezinkový likér najdete tady.

 • Tinktura z listu bezu černého – listy naložíme do alkoholu (slivovice, vodka apod.) Pak necháme 3-6 týdnů stát na teplém a slunném místě. Přecedíme a uschováme v chladu. Používáme jako obklady bolavých kloubů či při otocích nohou, při zadržování vody v těle.
 • Ocet z bezu – ideální při horečkách (i u malých dětí).
 • Bylinková vlasová voda nebo bylinková koupel z květů bezu černého, která provoní celé Vaše tělo a probudí všechny Vaše smysly.

Dobrá rada na závěr

U plodů bych ráda upozornila na to, že je nutné je převařit před konzumací. Čerstvé obsahují sambunigrin, který může dráždit Váš žalůdek. Proto si z plodů udělejte sirup, likér apod.

A teď, pokud je jaro či podzim, vyjděte si ven na procházku, vezměte s sebou košíček a nůžky a nasbírejte si květy či plody bezu černého.

Co s nimi už víte a tak si vyberte recept, který je Vám blízký a začněte s domácí výrobou. Bez se Vám odvděčí krásnou vůní a chutí a Vaše tělo bude provoněné a především zdravé.

Krásné dny a užívejte si bez černý a jeho zázračné léčivé účinky.

Petra

PS: Sdílejte článek a léčivé účinky bezu černého, ať společně lidem ukážeme, jaké zázraky jsou v naší přírodě 🙂

About The Author

Petra Harazímová

Mou vášní je předávat Vám jednoduché a osvědčené návody, jak se vyhnout chemickému koktejlu, který dnes obsahuje komerčně vyráběná kosmetika a místo doplňků stravy a různých preparátů využívat léčivou a blahodárnou sílu bylinek. Můj příběh si přečtěte zde >>

Napište komentář

* Povinné údaje